22.01.2021
Koronavuosi siirsi Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin yleisön nettiin

- Digiloikan tehnyt orkesteri tarjosi kuulijoilleen vuonna 2020 verkkokonsertteja ja podcasteja sekä turvallisia ulkoilmakonsertteja
Keski-Pohjanmaan Kamariorkesterin (KPKO) - kuten myös muiden maamme taidelaitosten - vuosi 2020 oli poikkeuksellinen. Kevätkausi jäi puolitiehen koronaviruksen aiheuttaman poikkeustilan takia ja syyskausi toteutettiin rajoitetulle yleisömäärälle varotoimenpitein. Orkesteri teki digiloikan suoratoistokonsertteineen ja podcasteineen ja näiden ääreen myös yleisö löysi.
Konserttikävijöiden määrä kausikonserteissa on luonnollisesti laskenut edellisestä vuodesta, johtuen sekä peruuntuneista konserteista että yleisökapasiteetin pienenemisestä. Syyskauden ajan KPKO:n kotisali Snellman-salin yleisökapasiteetti on ollut 165 paikkaa alkuperäisen 577 paikan sijasta. Salissa on näin toteutunut 1,5 m turvaväli niin yleisön kuin orkesterin keskuudessa. Kausikonserttikävijöitä vuonna 2019 oli yhteensä 10 634, kun luku vuonna 2020 jäi 2928:aan.
Orkesterin toiminta on kuitenkin ollut vilkasta. Verkon kautta toteutuneita konsertteja oli vuonna 2020 kymmenen kappaletta, ja niitä on katsottu yhteensä 16 481 kertaa. Edellisvuonna (2019) KPKO:lla ei ollut yhtään verkkokonserttia. Orkesterilla oli vuonna 2020 yhteensä 82 julkista esiintymistä, kun niitä vuonna 2019 oli peräti 145.
Verkkokonserteista ensimmäiset kolme toteutettiin keväällä 2020 yhteistyössä KPK Yhtiöiden kanssa Kokkolan Tullipakkahuoneella. Myös vierailukonsertti Korsholman musiikkijuhlilla lähetettiin verkon välityksellä. Syyskauden alettua omiin konsertteihin pystyttiin ottaa rajattu määrä yleisöä yllä mainituin turvavälein. Syksyn konserteista ns. hybridikonsertteja – jotka toteutuivat niin paikan päällä olevalle yleisölle kuin netin välityksellä – olivat Syyskauden avauskonsertti (Kokkola 400) 5.9., Perko, Pellinen, Parker 23.10., Rusk-vierailukonsertti 21.11. sekä Malin Broman -konsertti 27.11. Joulukuussa yleisörajoitusten tiukennettua, siirtyivät Itsenäisyyspäivän konsertti 6.12. ja Joulukonsertti 18.12. kokonaan verkkoon.
KPKO:n konsertteja on radioitu säännöllisesti myös ennen koronarajoituksia. Vuonna 2019 Yle radioi 2 kpl KPKO:n konserttia, vuonna 2020 radioitujen konserttien määrä kasvoi yhdellä, eli yhteensä 3 kpl. TV-esiintymisiä orkesterilla oli vuonna 2019 0 kpl, ja vuonna 2020 3 kpl.
Orkesteri on satsannut myös muuhun verkkosisältöön. Keväällä 2020 orkesterin tuottaja-yleisötyöntekijä Aino Häli tuotti orkesterille kymmenen jakson mittaisen podcast-sarjan ”Tallan takaa”, jossa hän haastatteli orkesterin muusikoita, henkilökuntaa ja ystäväyhdistyksen jäseniä. Konsertti-introt on toteutettu myös verkkokonserttien yhteydessä, ja lähetetty verkossa puoli tuntia ennen varsinaisen konsertin alkua.
Laitos- ja työpaikkakonserttien yleisömäärät laskivat kaikesta huolimatta vain hieman: 2019 konsertteja tehtiin 1014 hengelle, vuonna 2020 775 hengelle. Ulkoilma- ja ilmaiskonserttien kuulijamäärä teki puolestaan hurjan nousun: vuonna 2019 kuulijoita oli 150 kpl, vuonna 2020 niitä oli 945! Tämä johtunee loppukesän ja alkusyksyn vaiheesta, jolloin orkesteri muuttuneista kesäsuunnitelmista johtuen konsertoi Kokkolassa ja lähiseudulla niin kirkoissa kuin puistoissa, kirjaston pihoissa jne.
Iloisena yllätyksenä todettakoon, että mikäli vuoden 2020 kuulijamäärään lasketaan myös verkkokonserttien sekä tv-esiintymisten katsojaluvut (TV-katsojaluvut yhteensä 5761 kpl) on orkesteri tavoittanut 31 439 kuulijaa. Vuoden 2019 kokonaiskuulijamäärä oli 19641, joten kuulijamäärä on digiloikan ansiota noussut 60 prosentilla.